Hotel Zlatý Dukát

História

Na historickej pohľadnici z roku 1914 tretí dom sprava (dnes Hlavná č. 16, v ktorom sídli Hotel Zlatý dukát) stojí na mieste svojich dvoch predchodcov. Pri architektonickom výskume v roku 2006 tu lokalizovali najstarší kráľovský dom, ktorý v Košiciach bol nepochybne už v polovici 13. storočia. Žili v ňom kráľovskí strážcovia a úradníci kráľovskej komory.

Panovník Žigmund Luxemburský ho v r. 1392 nechal zbúrať a jeho materiál použili pri stavaní nového pásu opevnenia. Terajší klasicistický dom zo 40. rokov 19. storočia vlastnila Terézia Szimayová, po nej od konca 50. rokov statkár Samuel Patay, člen parlamentu a neskorší prvý podžupan Abovskej župy.

Po roku 1891 budovu na Hlavnej č. 16 kúpil Ľudovít Stern, ktorý tu zriadil hostinec a reštauráciu. Po roku 1930 bola známa ako „Budějoviská bouda“ a prevádzkoval ju Jan Boháček. Po vojne až do roku 1950 tu bola reštaurácia a vináreň „Atóm“.

V roku 1950 získalo dom Spotrebné družstvo Jednota. V tom istom roku počas jeho rekonštrukcie v pivničných priestoroch našli zakopaný ďalší košický „zlatý poklad“, asi 10 kg zlatých šperkov a hodiniek, ktoré tu zrejme pred deportáciou do koncentračného tábora ukryli majitelia domu, rodina Sternová.

Tento objav dal aj názov novej družstevnej vinárni a reštaurácii „Zlatý Dukát“. Po roku 1990 bola privatizovaná a aj dnes tu funguje hotel rovnakého názvu, ktorý vznikol po rozsiahlej vnútornej rekonštrukcii od roku 2005 do roku 2007.